محاسبات پرچ کاری تصویر شاخص
محاسبات پرچ کاری ( ورقکاری بخش بیست و سوم )
۱۳۹۷-۰۳-۲۰
نکات ایمنی و حفاظتی برشکاری
نکات ایمنی و حفاظتی برشکاری ( ورقکاری بخش بیست ششم )
۱۳۹۷-۰۳-۲۳
قیچی کاری ورق 2

قیچی کاری ورق

همان طوری که در فصل دوم در باره ی قیچی کاری ورق توضیح داده شد برشکاری با قیچی از روش های بدون براده برداری انجام می شده. برای دستیابی به مهارت لازم و کافی در بریدن توسط قیچی لازم است تمرین های عملی بسیاری انجام گیرد تا هنرجو بتواند این مهارت را کسب کند. قبل از شروع تمرین عملی قیچی مناسب را با توجه به موارد زیر می توان انتخاب نمود.

برای مشاهده قیمت آهن کلیک کنید.
برای مشاهده قیمت تیرآهن کلیک کنید.
برای مشاهده قیمت میلگرد کلیک کنید.
برای مشاهده قیمت لوله کلیک کنید.
برای مشاهده قیمت ورق سیاه کلیک کنید.
برای مشاهده قیمت ورق رنگی کلیک کنید.
  1. ضخامت ورق
  2. جنس ورق
  3. فرم برشکاری

ضخامت ورق :

برشکاری با قیچی دستی در بحث قیچی کاری ورق برای ورق های فولادی تا ضخامت ۷۵/۰ میلی متر و ورق های غیرآهنی تا ضخامت ۵/۱ میلی متر در برش مستقیم و در برش های منحنی شکل تا ضخامت ۶/۰ میلی متر برای ورق های آهنی و برای ورق های غیرآعنی تا ضخامت ۲۵/۱ میلی متر گرفته می شود.

جنس ورق :

 عامل تعیین کننده دیگر در قیچی کاری ورق و انتخاب نوع قیچی جنس ورق مورد برشکاری است. بدین منطور ورق ها را به دو گروه آهنی و غیرآهنی تقسیم می کنند.

در جدول (۶-۱) با توجه به جنس و ضخامت ورق ها توان برش آنها اورده شده است.

قیچی کاری ورق

فرم برشکاری در ورق :

 با توجه به شکل فرم برش در قیچی کاری ورق و قطعه می توان نوع قیچی دستی را انتخاب نمود. قیچی ها با توجه به شکل برشکاری به دو نوع تقسیم می شوند:

الف- برش مستثیم که خود به دو نوع: چپ بر، راست بر تقسیم می شود.

ب- برش منحنی که این نیز به دو نوع تقسیم می شود: ۱) منحنی بر داخلی   ۲) منحنی بر خارجی (شمل های ۶-۱ تا ۶-۴)

قیچی کاری ورق 1 برای مشاهده قیمت ورق اکسین کلیک نمایید.

عامل مهم دیگر برای انتخاب نوع قیچی طول اهرم آن می باشد. با افزایش طول اهرم همان طور که قبلا آموختید نیروی موردنیاز برای برشکاری کاهش می یابد. قیچی های دستی را معمولا با طول اهرم های ۴۰۰-۲۰۰ میلی متر می سازند.

برای مشاهده قیمت ورق کاویان کلیک کنید.

برای مشاهده قیمت ورق قزاق کلیک کنید.

عامل تعیین کننده دیگر برای یک برش خوب مقدار لقی بین دو تیغه قیچی دستی می باشد. چناچه لقی بین تیغه ها زیاد باشد ورق بریده نمی شود بلکه خم می گردد. برعکس در صورتی که لقی  بین تیغه ها کم باشد نیروی بیشتری برای برشکاری لازم دارد و این عمل موجب کندی تیغه ها می گردد. این عیب می تواند در لبه های ورق پلیسه ایجاد کند. گاهی نیز ممکن است لبه تیغه ها ببرد  و باعث شکسته شدن تیغه شود.

در جدول (۶-۲) مقدار لقی مناسب برای قیچی های دستی آورده شده است.

جدول ۶-۲ قیچی کاری ورق

ردیف ضخامت ورق به میلی متر لقی بین تیغه ها به میلی متر
از تا از تا
۱ ۲۵/۰ ۷۵/۰ ۰۱۵/۰ ۰۵/۰
۲ ۱ ۲ ۰۶/۰ ۱/۰

اصول بریدن با قیچی دستی

برای یک برشکاری خوب و صحیح ابتدا می بایست خط برش را به صورت واضح بر روی ورق کشید و سپس دهانه قیچی را به حالتی باز می کنیم که خط برش در ۲/۳ طول تیغه نسبت به نوک آن قرار گیرد. باید توجه داشت چنانچه ورق بیشتر از مقدار ذکرشده وارد دهانه قیچی شود باعث می شود قیچی ورق را به سمت جلو رانده و برشکاری صورت نگیرد و در صورتی که وق در فاصله کمتر از حد گفته شده قرار گیرد باعث بالا رفتن تعداد دفعات برش شده و زمان برش را افزایش می دهد.

برای مشاهده قیمت ورق مبارکه کلیک کنید.

نگاه کردن عمودی به خط برش در هنگام برشکاری نیز باعث افزایش دقت برشکاری شده و از انحراف قیچی جلوگیری می نماید. در صورتی که طول برشکاری زیاد باشد لازم است از چند حرکت قیچی ورق را کمی به سمت بالا خم نمود تا حرکت قیچی راحت تر صورت گیرد مطابق شکل ها (۶-۵ الف و ۶-۵ ب).

قیچی کاری ورق 2

شکل ۶-۵

اگر بخواهیم قوس های دایره ای یا منحنی شکل را برش دهیم می بایست جهت برش را با توجه به نوع قیچی انتخاب نمود. در صوتی که قیچی انتخابی پچ بر باشد قیچی را در جهت عقربه های ساعت حرکت می دهیم تا خط برش را به خوبی بتوان دید. در این صورت خط برش در سمت راست تیغه قیچی دیده می شود و در صورتی که از قیچی راست بر استفاده نماییم می بایست قیچی ا در جهت مخالف عقربه های ساعت حرکت دهیم در این حالت خط برش در سمت چپ تیغه های قیچی مشاهده می شود (شکل ۶-۶).

قیچی کاری ورق 3

قیچی های دستی با اهرم ثابت در هنگامی به کار گفته می شود که نیاز به نیروی بیشتری باشد. این قیچی ها را می توان در سوراخ سندان قرار داده و یا بر روی گیره بست و برای برشکاری به کار برد (شکل ۶-۷).

قیچی کاری ورق 4

[۱] . S185-St33

[۱] . S235Jr-St37

[۱] . S275JR-St44

[۱] . E295-St50

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Captcha loading...