قیمت لوله مانیسمان

جدول قیمت لوله مانیسمان


برای نهایی کردن قیمت لوله مانیسمان با ما در تماس باشید
تلفن : 95118222
فکس :66673691

مشاهده قیمت لوله مانیسمان  

مشاهده انواع قیمت لوله مانیسمان ردهای متفاوت

نحوه ساخت و شناخت لوله

بیشتر متعلقات و لولــه هایی که در سیستم لولــه کشی استفاده می شوند از جنس چدن(ductile, malleable)،  برنج، مسی ، فولاد چدنی (cast Steel) ، فولاد چکشی خوار(forgedSteel) و یا فولاد شکل داده شده (WrOught) می باشند.

مشاهده انواع قیمت لوله مانیسمان رده ۴۰

 لوله

همانگونه که مشخص است در سیستم لوله کشی بیشترین حجم کالای مورد مصرف را لوله تشکیل می دهد. اصطلاحاً لوله ها را بنام Tube و Pipe می شناسند. که بشرح ذیل از هم متمایز می شوند.

 الف – تیوب (Tube)

لوله های با اندازه های کوچک ( قطر ۸/۱  اینچ تا ۴ اینچ ) که این اندازه برابر قطر خارجی آنها می باشد وطول مشخصی ندارند تیوب گفته می شوند. ضخامت دیواره تیوبها بر حسب هزارم اینچ و یا Birmangam Wiregage) BWG) مشخص می شود. موارد استفاده آنها برای سیستم داخل مبدلهای حرارتی ، لوله کشی های ابزار دقیق، Tracerها و داخل Boiler ها می باشد. برای شناخت طراحی ، ساخت و جنس انواع تیوبها از کد و استانداردهای ASME ، ASTM و A803 A179) ، A192) استفاده می شود.

مشاهده انواع قیمت لوله مانیسمان رده ۸۰

ب- لوله (Pipe )

۱-ب  اندازه (Length, Diameter)

لوله ها در اندازه های ۲/۱  اینچ تا ۸۰ اینچ قطر بصورت شاخه ای ساخته می شوند. طول شاخه ها بصورت Random (7-5 متر) و یا Double Random (11.5 – 14.5 متر)می باشد. در ابتدا برای طراحی اندازه لوله ها سیستمی بنام IPS) IrOn Pipe SiZe) تاسیس و شناخته شد . که در این سیستم قطر داخل لوله بر حسب اینچ است. مثلا”۶-pipe-ipS مشخص کننده لوله که قطر داخلی آن تقریبا” ۶ اینچ است می باشدو مصرف کنندگان این اندازه هارا با …،۲،۴،۶ میشناختند. بعد برای اینکه هر size لوله که ساخته می شود از نظر ضخامت نیز مشخص باشد اصطلاح Std)) مطرح شد.و از طرفی اندازه قطر خارجی لوله هم  (Std.Wt.) standard weight ویا standard  استاندارد شد.یعنی یک size لوله با استانداردهای مختلف دارای قطر خارجی یکسان خواهند بود. از آنجایی که برای سیالات با فشارهای بالا نیاز به لوله های با ضخامت بیشتر می باشد. علاوه بر std.

مشاهده انواع قیمت لوله مانیسمان

برای ضخامت بالاتر(xs) extra standard  و (xh)extra heavy  و double extra strong (XXS) و (XXH)double extra heavy بکار برده می شود. بعدا” با پیشرفت در ساخت لوله های با جنسی مقاوم تر در برابر فشار و خوردگی. لازم بود تا لوله ها نازک تر و با استاندارد جدید ساخته شوند. که استانداردNPS)nominal pipe size) بجای IPS و اصطلاحSch.) schedule) برای ضخامت بوجود امد. لذا لوله ۲-NPS یعنی لوله ۲ اینچ با قطر خارجی ۲٫۳۷۵ اینچ و ۳ اینچ برابر ۳/۵ و ۱۰ اینچ برابر ۱۰/۷۵۰ و ۱۴ اینچ با قطر خارجی ۱۴ اینچ …….. است.

و قطر داخلی لوله ها بستگی به ضخامت دارد که با Schedule number معیین میشود. استاندارد DN) diameter nominal) اندازه لوله در سیستم متریک است که به (ISO)’international standard organization  ارتقای یافته است. (مثلا لوله NPS-2  برابر است با  .( DN-50 اندازه های معمولی برای ساخت شامل ۱/۲ ، ۱،۳/۴ ، ۱/۲ ۱ ، ۲ ، ۳ ،۴ ، ۶ ، ۸ ، ۱۰، ۱۲….. ۲۰، ۲۴ ۲۸ …… ۴۸ ، ۵۲ ، ۵۶ ……. و ۸۰ اینچ و قطر های ۱/۴ ۱ ، ۱/۲ ۲، ۱/۲ ۳ ، ۵ اینچ اندازه های غیر معمول و استثنائی می باشند.

مشاهده انواع قیمت لوله سیاه سپنتا

۲-ب  ضخامت  (Wall thichness)

برای کاربرد لوله ها در فشارهای متفاوت از ضخامت های مختلف که شجل (Schedule) لوله است استفاده می شود. معمولاً در استانداردهای مختلف و اجناس متفاوت از علائم اختصاری خاصی استفاده می شود که از آنجمله استانداردB 36.10    ASMEبرای ابعاد و اندازه لوله های فولادی و از  ASME B 36.19 برای لوله های ضد زنگ و یا از ANSI برای ضخامت لوله های .C.S (,30,40,60,80,16020 .Sch No و برای لوله هایSS  با   (Sch. No. 5s, 10s, 40s, 80s)  و یا در استانداردASME/ANSI  برای لوله های C.S. به صورت (  Sch. Std XS, XXS)    و API برای لوله های C.S.  با (۵LX, 5LS و B,5L وGr . A) تقسیم بندی و شناخته می شوند. (۵LS) مشخصه لوله های Spiral است که از ورق بصورت مارپیچ رول و جوش شده است ساخته می شوند.

نویسنده مطلب آهن بین