تیرچه و بلوک
آرماتور بندی بخش ۲۳
۱۳۹۷-۰۱-۱۲
آرماتور بندی چیست؟٬ آرماتور بندی ساختمان٬ آرماتور بندی ستون٬ آرماتور بندی سقف٬ آرماتور بندی فونداسیون٬ آموزش آرماتوربندی٬ آهن بین٬ اجرای پله ی بتنی٬ بتن آرمه٬ بدنه های قالب٬ پی منفرد٬ تیرچه بلوک٬ تیرچه ی بتنی٬ جدول وزن میلگرد٬ جدول وزن میلگرد آجدار٬ جدول وزن میلگرد ساده٬ جک شاغول کننده٬ ستون با سطح مقطع دایره٬ ستون بتن آمره با مقطع 6 ضلعی٬ ستون تیر و دال بتنی٬ سقف تیرچه بلوک٬ شناژ٬ قالب های خاص٬ قالب های فلزی٬ قیمت آهن٬ قیمت تیرآهن٬ قیمت روز میلگرد٬ قیمت لوله٬ قیمت لوله سیاه٬ قیمت میلگرد٬ قیمت ورق٬ قیمت ورق سیاه٬ مراحل مونتاژ بدنه ی قالب دیوار٬ نحوه آرماتور بندی٬ نماهای قالب بندی فلزی
آرماتور بندی بخش ۲۵
۱۳۹۷-۰۱-۱۳

نصب بلوک ها در بین تیرچه ها برای سقف تیرچه بلوک

بلوک های سقف تیرچه بلوک را بعد از اجرای شمع بندی زیر تیرچه ها و قالب بندی کلاف های فرعی و بازشوها، در بین تیرجه ها نصب می کنند و به این ترتیب بین تیرچه ها با بلوک پر می شود. باید دقت شود که بلوک های ابتدایی و انتهای، روی تکیه گاه قرار نگیرند. بهتر است نصب بلوک ها از نزدیک لبه ی داخلی تکیه گاه شروع شود و به نزدیک لبه ی داخلی تکیه گاه دیگر ختم گردد.

برای مشاهده قیمت آهن کلیک کنید 

برای مشاهده قیمت تیرآهن کلیک کنید

برای مشاهده قیمت میلگرد کلیک کنید

برای مشاهده قیمت لوله کلیک کنید

برای مشاهده قیمت ورق سیاه کلیک کنید

برای مشاهده قیمت ورق رنگی کلیک کنید

آرماتوربندی سقف تیرچه بلوک

پس از نصب بلوک های سقف تیرچه بلوک بر روی تیرچه ها، آرماتوربندی سقف انجام می شود. آرماتوربندی سقف بر چه بلوک شامل کلاف های میانی، تکیه گاهی، میل گردهای افت و حرارت، محل بازشوها، طره ها و میل گردهای آویز سقف کاذب (در صورت لزوم) می باشد.

برای مشاهده جدول وزن نبشی و ناودانی کلیک کنید.

 برای مشاهده جدول وزن ورق کلیک کنید.

 برای مشاهده جدول وزن میلگرد کلیک کنید.

برای مشاهده جدول وزن تیرآهن بال پهن کلیک کنید.

برای مشاهده جدول وزن تیرآهن سبک سنگین کلیک کنید.

برای مشاهده جدول وزن نبشی و ناودانی کلیک کنید.

تکمیل قالب بندی برای سقف تیرچه بلوک

در این مرحله کار، قسمت هایی مانند دور سقف، دوربازشوها حد فاصل تکیه گاه ها قالب بندی می شوند. قالب ها چوبی یا فلزی(آهنی) هستند که با اجرای پشت بندها و پایه ها و اتصالات کافی و مناسب، در جای خود محکم می شوند تا در مقابل نیروهای ناشی از وزن، ضربه و لرزش بتن در هنگام متراکم کردن آن، تغییر شکل ندهند.

این مقاله هم توصیه میشود  قیمت میلگرد امیرکبیر

آماده سازی سقف تیرچه بلوک برای بتن ریزی

 قبل از بتن ریزی سقف تیرچه بلوک ، باید کلیه ی مواد زاید از لابه لای تیرچه ها، بلوک ها و داخل قالب ها پاک شوند. صحت محل بازشوها، سقف کاذب و مجاری مورد نیاز دقیقاً از روی نقشه ی اجرایی کنترل شد و فاصله ی آرماتورها، اتصال و پوشش آن ها نیز بررسی گردد. از کنترل های ضروری دیگر در این مرحله، کنترل یک نواختی سقف و استحکام چارتراش ها و شمع هاست، پس از کنترل های لازم، سقف شسته می شود تا علاوه بر پاک شدن گرد و خاک احتمالی بلوک ها نیز سیراب شوند.

بتن ریزی و متراکم کردن آن

از عوامل مؤثر در کیفیت یک سازهای بتنی، اجرای صحیح بتن ریزی است که بدون آن حتی اگر از مصالح بسیار خوب و بتن با کیفیت عالی نیز استفاده شده باشد، نتیجه ی کار اطمينان بخش نخواهد بود. بتن ریزی و متراکم کردن بتن باید به نحوی باشد که از به هم خوردن یک نواختی مخلوط جلوگیری شود و تمام گوشه ها و فاصله های بين آرماتورها به خوبی با بتن پر شود و حباب های محبوس در بتن، تا آنجا که ممکن است. از آن خارج گردد.

عمل آوردن بتن

عمل آوردن بتن برای سقف تیرچه بلوک عبارت از به وجود آوردن شرایطی است که در آن واکنش شیمیایی آب و سیمان به نحوی مطلوب انجام گیرد و مقاومت و پایایی بتن افزایش یابد. این مرحله از کار کم خرج است ولی بی توجهی به آن موجب خسارت شدیدی خواهد شد. در هنگام عمل آوردن بتن، توجه به عوامل زیر لازم است.

این مقاله هم توصیه میشود  علل عقب افتادگی ایران در زمینه تولید آهن و فولاد

– جلو گیری از خشک شدن سریع بتن، که برای این عمل می توان روی بتن ریخته شده را با گونی مرطوب، پارچه ی مرطوب و … پوشانید.

– جلوگیری از وارد شدن ضربه و لرزش به بتن در حمال خودگیری.

– حفظ دمای محیط بین ۵ تا ۲۰ درجه سانتی گراد.

باز کردن قالب ها و جمع آوری تکیه گاه های موقت در سقف تیرچه بلوک 

جمع آوری تکیه گاه های موقت نباید قبل از به دست آمدن مقاومت کافی در سقف تیرچه بلوک برای تحمل وزن خود و سربارهای وارد صورت گیرد. مدت زمان لازم برای کسب مقاومت بتن و امکان برداشتن قالب، بستگی به نوع سیمان مصرفی، خصوصیات بتن ریخته شده، وضعیت آب و هوا، نوع و مقدار مواد افزودنی در بتن دارد. عمل باز کردن قالب ها باید با احتیاط و بدون ایجاد ضریه انجام شود. برای آن که افتادگی ناشی از خزش بتن به حداقل برسد، تعدادی از شمع ها در فواصل حدود ۳ متر از یکدیگر برای مدتی در زیر سقف باقی می ماند.

 محدودیت ها و ویژگی های فنی سقف تیرچه بلوک

سقف تیرچه بلوک از نظر اجرایی دارای محدودیت هایی به شرح زیر هستند؛

  • فاصله ی محور تا محور دو تیرچه ی متوالی نباید از ۷۰ سانتی متر بیش تر باشد.
  • بتن پوششی قسمت بالایی تیر ( بتن روی بلوک ) نباید از ۵ سانتی متر یا ۱/۱۲ فاصله ی محور تا محور تیرچه ها کمتر باشد.
  • عرض تیرچه نباید کمتر از ۱۰ سانتی متر باشد؛ همچنین نباید از ۲ برابر ضخامت كل سقف کم تر باشد.
  • حداقل فاصله ی دو بلوک دو طرف یک تیرچه، پس از نصب، نباید کمتر از ۶٫۵ سانتی متر باشد.
  • ضخامت سقف برای تیرهای با تکیه گاه ساده نباید از ۱/۲۰ دهانه کمتر باشد. در مورد تیرهای یک سره (تکیه گاه های گیردار) نسبت ضخامت به دهانه، به ۱/ ۲۶ کاهش می یابد. در سقف هایی که مسأله ی خیز مطرح نباشد، این مقدار تا ۱/۳۵ دهانه کاهش می یابد.
  • حداکثر دهانه ی مورد پوشش سقف (در جهت طول تیرچه ی پیش ساخته ی خرمایی) با تیرچه های منفرد ، نباید از ۸ متر بیشتر شود، توصیه می شود برای اطمینان بیشتر، دهانه ی مورد پوشش بیشتر از ۷ متر نباشد و در صورت وجود سربارهای زیاد و با دهانه ی بیش از ۷ متر، طبق شكل ۸-۱۰ از تیرچه های مضاعف استفاده شود.
این مقاله هم توصیه میشود  آرماتوربندی 10

سقف تیرچه بلوک و نصب بلوک ها در بین تیرچه ها | آرماتور بندی بخش 24 - آهن بین

سقف تیرچه بلوک و نصب بلوک ها در بین تیرچه ها | آرماتور بندی بخش 24 - آهن بین

نویسنده مطلب آهن بین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *